7. 12. 2020

Napísali o nás v týždenníku ZEMĚDĚLEC: „Kukurica medzinárodnou výzvou“

V 47. vydaní Zemědělce bol ako témou týždňa publikovaný článok o jednej z najrozšírenejších a najobľúbenejších obilnín na svete – kukurice. Dočítate sa o jej prenikaniu až na africký trh a spracovaní v spolupráci s našimi africkými zástupcami spoločnosti SelectSeed.

Prvá časť článku sa zaoberá spracovávaním kukurice na osiva, resp. jej kalibrovaním. Ako príklad je uvedený projekt, ktorý společnosť JK Machinery dodávala pre veľkú medzinárodnú spoločnosť Syngenta. Úvodom je vysvetlená špecifická terminológia kalibrácie osiva kukurice podľa šírky a hrúbky. Bežne sú pre tento typ spracovania kukurice využívané bubnové kalibrátory. JKM však využila svoju produktovú radu vibračných sitových čističiek, ktoré konštrukčne upravila podľa požiadavky klienta. V linke boli dodané stroje JCM 10222, kalibrátor JCM 10222G a JCC 08. Ďalej boli pre tento projekt vyvinuté špeciálne drôtené sitá pre splenie definovaných noriem. Montáž a zaškolenie miestnych pracovníkov prevádzali špecialisti JK Machinery.

Druhá časť článku sa venuje využívaním kukuričných klíčkov nie len pre krmivárské účely, ale tiež pre potravinárský priemysl. Jedná sa o moderný trend, ktorému ide společnosť JK Machinery oproti. Bola vyvinuta nová technológia „odklíčkovanie“, ktorá zahrňuje stroje JHI, JCM, JCC a tiež JGC. Základom celého procesu je rozdrvenie kukurice a následná separácia klíčkov a ostatných častí kukuričného zrna, lde tak dosiahnúť až 70% výťažnosti klíčkov.

Záverom článku je zmienená forma spolupráce medzi klientmi a firmou JK Machinery, kde sa k testovaniu vzorku často využívá laboratórium vo výrobnom areále v Tábore. Analýzou vzoriek sa zaoberá tým špecialistov, ktorí sú následne schopní ponúknuť riešenie na mieru.

Celý článok si môžete stiahnúť vo formáte PDF a prečítať tu.