11. 8. 2019

Napísali o nás v týždenníku ZEMĚDĚLEC: „Kompletná linka pre vlastné osivo“

Vo vydaní Zemědělec v regióne, Jihočeský kraj, bola publikovaná reportáž z Poľnohospodárského družstva Krásná Hora nad Vltavou, a.s., pre ktorú spoločnosť JK Machinery, s.r.o. dodala linku pre výrobu farmarského osiva.

Poľnohospodárske družstvo Krásná Hora nad Vltavou, a.s. hospodári medzi Juhočeským a Stredočeským krajom a priamo v juhočeskom regióne, kde má svoju rastlinnú a živočíšnu výrobu. Rozhodli sa pre produkciu vlastného farmarského osiva. K zložitosti procesov produkcie osiva sa v článku vyjadrila Ing. Kateřina Pazderková z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Zmieni sa hlavne o dôležitosti pokročilej technológie vďaka ktorej sú podniky schopné si vyrábať osivo na vysokej úrovni v zmysle čistoty a klíčivosti.

Čistiaca linka na výrobu farmarského osiva bola postavená na farme v Petroviciach v roku 2018. Výkon linky bol koncipovaný na dve až tri tony osiva za hodinu. Najskôr sa počítalo so zariadením na vyčistenie osiva ozimej pšenice a ozimého jačmeňa postupne sa pridali aj dalšie plodiny (hrach, lupina, facelia, nahý ovos alebo datelina, jarný ječmeň). Firma JK Machinery dodávala strojné zariadenie, projektovú dokumentáciu k celej linke, výkresy ocelových plošín, elektroprojekt a podielala sa na uvedení linky do prevádzky plus priebežná kontrola pri montáži. Linka na farmárske osivo sa skládá z čističky VibroCompact JCC 08 s aspiračnou predčističkou JAC 03, triéra JCT 615R a mokrej moričky OM ST 4. Dopravu materiálu zaisťujú korčekové elevátory/dopravníky/ EK 7, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa dali kompletne vyčistiť pri zmene čisteného materiálu, aby neprišlo tak ku kontaminácii čistenej suroviny.

Prínos linky sleduje vedúci farmy Ing. Marcel Herout, Ph.D., nie len vo finančnej úspore pre podnik, ale tiež v kvalite osiva a časovej flexibilite.

Celý článok v PDF v českom jazyku si môžete prečítať tu.